בניה מהירה

השנים האחרונות בשוק הבניה בישראל התפתחו והשתנו בהתאם לקצב הנדל"ן. בהתאם לכך, יותר ויותר ישראלים מבקשים ליהנות מהשיטה, המציעה יתרונות ברורים (במקרים מסוימים) על פני הבניה הקלאסית. במאמר זה ננסה להתחקות אחר עקרונות השיטה ולהבין מהי ולמי בדיוק היא מתאימה.

בניה מהירה בחצר

בניה מהירה, או בשמותיה השונים: בניה קלה, בניה מתועשת, בניה מתקדמת, בניה מודולרית, מציעה כמה יתרונות ברורים לצרכן המבקש תוספת בניה בבית או בניה על הגג, סגירת חדר, סגירת מרפסת שמש ועוד. בניה מסוג זה עושה שימוש באלומיניום כמעטפת חומר גלם הבסיס, בתוספת חומר מבודד הממלא את הפאנלים. לצד מהירות, קלות, רמת בידוד גבוהה ואפשרויות עיצוב רבות, הנה פירוט של כמה מיתרונותיה הבולטים של הבניה:

כשמה כן היא…

היא אכן נחשבת למהירה עד מאוד. אחרי שלב התכנון והמדידות, ניגשים לשלב הייצור של המעטפת והפאנלים המרכיבים את התוספת לבית. שלב זה נעשה כולו במפעל, בשטח עבודה סטרילי המאפשר רמת דיוק שאין כדוגמתה. לאחר מכן ניגשים לשלב ההרכבה המבוצע בשטח. שימו לב לנתון הבא: שלב ההרכבה אורך לא יותר מ-48 שעות בבית הלקוח, כך שהוא חוסך את עלויות הקבלנים, הפועלים ובעלי המקצוע, כמו גם את הרעש והלכלוך האופייניים כל כך לאתרי בניה רגילים. מהבחינה הזו מדובר בפתרון ידידותי לסביבה ולדיירי הבית כאחד.

הרכבה בבניה מהירה

חומרים לבניה קלה הם באיכות גבוהה

נהוג לחשוב שהבניה המהירה נחשבת זולה יותר מבין שיטות בניה אחרות ובניהן הקלאסית, אך לא כך הדבר (לפחות לא במקרה של בניה קלה לטובת מגורי אדם). בדרך כלל מדובר בחישוב די דומה לחישוב עלות בניה קלאסית.

הסיבה היא שעושים שימוש בחומרי גלם איכותיים יותר מחומרי הגלם של הבניה הקלאסית ולצורך העניין – אלומיניום נחשב איכותי, חזק ומתקדם הרבה יותר מבטון ומעץ ולכן עלותו מעט יקרה יותר. יחד עם זאת, באמצעות בניה תעשייתית ומהירה הלקוח חוסך מעצמו את עלותם של בעלי מקצוע רבים, כך שעיקר התקציב מופנה לאיכות הבניה ולא לעבודה.

בשל חוסר הסברה נאותה ישראלים רבים מקשרים את שיטת בניה קלה לבניה מגבס. הקשר בין השניים כפי שהוא מוצג באופן זה שגוי. למעשה, הקירות החיצוניים של המבנה מיוצרים מפנלים מבודדים מאלומיניום ומיציקות שונות ומכילים חומרים מבודדים.

הברגת בורג בבניה מהירה

רמת בידוד שאין כדוגמתה

הבידוד הינו בידוד תרמי, כלומר בידוד כמעט מוחלט בין הטמפרטורה שבחוץ לבין זו המורגשת בבית. החומרים המעולים כפי שבאים לידי שימוש בשיטת בניה חכמה וקלה זו, הם המאפשרים את יצירת הבידוד המושלם, מפני חום או קור ואפילו בפני רעש.

גגות מבודדים שבסיסם אלומיניום עשויים להיות פתרון איכותי לסגירת מרפסות בזמן קצר. רבים מבקשים היום לתחום את המרפסת וליהנות מהשטח הזה כחדר עבודה נעים ונוח או כפינת משחקים חדשה לילדים. בכל הנוגע לשאלת הבטיחות חשוב להזכיר כי אלומיניום עמיד מפני חום, קור, אש ומים וכמובן אינו מחליד.

גמישות עיצובית רבה

יתרון נוסף הוא המשחק העיצובי: בזכות העלייה בפופולאריות של בניה קלה, חלונות אלומיניום או פרגולות אלומיניום מגיעים היום בשלל רחב של עיצובים וסגנונות והכל ניתן להתאמה אישית – אין כל מניעה להשתמש בכלל חומרי הגלם בתוך המבנה.

גימורי עץ, אריחי גרניט פורצלן, שיש ואפילו גג רעפים, יכולים להשתלב בקלות רבה בכל מבנה שיסודותיו בניה קלה ומהירה. בזכות הגמישות של החומרים (גבס ואלומיניום) ניתן גם להגיע לגימור סופי, מושלם ואחיד, ולעצב את הבית כראות עיניכם. עבודה זו של המעצבים מתבצעת מול האדריכל והמהנדס וכך בעצם ניתן ליהנות מיופי ואיכות גם יחד.

חיתוך פרופיל אלומיניום

בנוסף, בניה קלה נחשבת אף למדויקת ביותר, בזכות שלב התכנון והיצור המבוצע במפעל עצמו. יתרון זה מאפשר תכנון מדויק של החלל לפי המילימטר, כך שאם נניח יש ברשות הלקוח ספה או שידה בגודל מסוים, הוא יכול לתכנן את החלל לפיה ולהיות בטוח שהיא תכנס, גם אם התכנון הוא "על המילימטר".

מאושרת ע"י הרשויות

בשנים האחרונות נבנו באמצעות הבניה המהירה מאות גני ילדים, בתי כנסת ואפילו בסיסים שונים של צה"ל. עם התפתחותה של השיטה בארץ, הרשויות הממונות על הנפקת האישורים (מטופס 4 ועד לשאר עניינים בירוקרטיים) מעניקות את האישורים הנחוצים כל עוד החברה המבצעת עומדת בסטנדרטים המחמירים שהמדינה הציבה.