תוספות חדרים בבניה קלה. טיפים לתכנון

התאמה נכונה של חדר נוסף בבית מבחינת מיקום, סוג, מימדים וסגנון תשפיע על תפקוד כל חדרי הבית. לכן יש לתת התייחסות מעמיקה לנושא כבר בשלבים הראשונים של התכנון. אפיון נכון של התוספת יקבע את כמויות האור והאוויר שיכנסו לבית, את רמת החיסכון באנרגיה, מידת הנוחות בחדר וכמובן את מראה הבית מבפנים ומבחוץ.

להלן 3 מאפיינים שיש לתת עליהם את הדעת:

אפיון צרכי החדר

כאשר אנו נגשים לתכנן חדר נוסף או סגירת מרפסת בחלל מסוים אנו מעוניינים ליהנות מבידוד מעולה אוורור מקסימאלי ומאור טבעי. לכן, עלינו לאפיין כל חדר על פי תפקידו, וצרכי הדיירים.

חדרי שינה ילדים – לרוב החללים יחסית קטנים ומאוד פונקציונאליים. רצוי להתקין קירות פנלים מבודדים מאלומיניום של עילית בעובי 7.5 ס"מ בשילוב מערכת פרופילים טרמית . היתרון בפנל המבודד של עילית, הוא בידוד מעולה מחום וקור, אינו מחליד ואינו דורש תחזוקה ובעל חוזק שחוסך עבודת שלד מסובכת ויקרה.

אפשרות חלופית היא בניית תוספת המשמשת כחדר שמש כאשר המסגרות הם אלומיניום קליל והגג בנויי מיחידות פנלים מבודדים מאלומיניום בעובי 7.5 או 15 ס"מ תלוי באורך הגג. כמו כן ניתן לשלב בגג המבודד של עילית חלונות אור (סקייליט) קבועים או נפתחים ולהפוך באחת את סביבת החדר למואר גם בחלקו העליון.

הצללה

מטרת ההצללה להעניק הקלה מקרינת השמש ולהפחית בכך את עומס החום בבית. ברוב היציאות למרפסת ניתן לשלב גגות מבודדים או פרגולת הצללה מאלומיניום. הגגות המבודדים של עילית אלומיניום הופכים להיות חלק אינטגראלי מגוף המבנה אליו הם מחוברים הודות למערכת פרופילים חכמה ואסתטית .לרוב ניתן להתאים את צבע הגג המבודד לצבע המבנה הכללי.

סוגי הקירוי נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: גגות מבודדים, ופרגולות הצללה. יתרונותיו של הגג המבודד של עילית, הוא בחוזק היחסי המאפשר התקנה במפתחים של עד כ-7 מטר (ללא תמיכה) וביכולת הבידוד הגבוהה יתרונות פרגולת הצללה מאלומיניום מאפשרים חדירת אור ואוויר טובה האלומיניום אינו דליק אינו נסדק מתקלף או נרקב הפרגולות של עילית אלומיניום נראות כחדשות למשך שנים כך שאין צורך בהוצאות כספיות מיותרות הקשורות לאחזקה שוטפת.

אור טבעי וחסכון באנרגיה

מיקום מושכל של הפרגולה או הגג המבודד הוא גורם המשפיע באופן משמעותי על כמות האור בבית ויכול להוות כלי לחסכון משמעותי בהוצאות על חימום או קירור.

התקנת פרגולת הצללה בכיוון צפון מעניקה תאורה טבעית רכה ללא שמש ישירה לתוך המבנה. פתחים לכיוון דרום יסייעו בחימום טבעי בחורף עקב זווית השמש, כאשר מומלץ להתקין פתרונות הצללה על מנת לחסום את קרני השמש בקיץ ולהפחית את הטמפרטורה. מבנה שחזיתו בכיוון מזרח או מערב נחשף לשמש ישירה שעות רבות לכן רצוי להשתמש במערכות הצללה כגון גג מבודד עילית, על מנת למנוע סינוור ולהוריד את עוצמת הקרינה.